НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Як оформити інвалідність дитини? / адвокат Дупак В.Г.

Валентин Дупак

Хто така дитина з інвалідністю?
Особа віком до 18 років (повноліття) зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист (ст. 1 Закону України “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні”).

Інвалідність дітям встановлюється лікарсько-консультативною комісією. Такі комісії функціонують у закладах охорони здоров’я і мають розгалужену систему. Організаційною формою роботи комісій є засідання. Періодичність проведення засідань комісії визначається її головою, але не рідше одного разу на місяць.

Які етапи отримання інвалідності?
1️⃣ Отримати направлення лікаря, який надає первинну медичну допомогу, або закладу охорони здоров’я, в якому спостерігається дитина.
2️⃣ Пройти повне медичне обстеження, необхідні дослідження та оцінювання соціальних потреб дитини, визначення клініко-функціонального діагнозу та здійснити лікувальні й реабілітаційні заход. Отримати їх результати.
3️⃣ За наявності документів, що підтверджують стійкий розлад функцій організму, зумовлений захворюваннями, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що призводять до обмеження життєдіяльності дитини, призначається медико-соціальне експертиза. На розгляд комісії лікар, який надає дитині первинну медичну допомогу, подає такі документи:
🔸 історію розвитку дитини за формою, встановленою МОЗ;
🔹 виписку з медичної карти стаціонарного хворого або консультаційного висновку спеціаліста, виданих після стаціонарного або амбулаторного обстеження та лікування дитини в закладах охорони здоров’я та науково-дослідних установах, визначених МОЗ, з обґрунтуванням медичних показань для визнання дитини особою з інвалідністю із зазначенням згідно з Міжнародною статистичною класифікацією хвороб та споріднених проблем здоров’я 10-го перегляду діагнозу та коду;
🔸 план медичної реабілітації;
🔹 документ, що засвідчує особу батьків дитини або її законних представників.
4️⃣ Комісія проводить огляд хворої дитини та розглядає подані документи протягом семи робочих днів з дня їх надходження. Датою встановлення дитині категорії «дитина з інвалідністю» або «дитина з інвалідністю підгрупи А» вважається день надходження до комісії документів.
5️⃣ У разі встановлення інвалідності комісія складає на підставі плану медичної реабілітації індивідуальну програму реабілітації дитини з інвалідністю, в якій визначаються реабілітаційні заходи, їх обсяги, строки проведення та виконавці. Комісія відповідає за якість розроблення індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю та здійснює контроль за повнотою та ефективністю виконання зазначеної програми.
6️⃣ З метою визначення ефективності та повноти реабілітаційних заходів, стану здоров’я і ступеня соціальної адаптації повторний огляд дітей з нестійкими, оборотними змінами та порушеннями функцій організму проводиться не пізніше ніж за один місяць до закінчення дії медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Дата повторного огляду зазначається у медичному висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Юрист Дупак В.Г.: пам’ятка для адвокатів на випадок перешкоджання правомірній професійній діяльності

Які переваги встановлення інвалідності?
🔻 Пенсія, що надається державою — грошова допомога, призначена для придбання необхідних медикаментів та різноманітних засобів догляду за хворою дитиною.
🔻 Право безкоштовного проїзду в міському транспорті (крім таксі).
🔻 Пільговий проїзд у залізничному, повітряному та річковому транспорті.
🔻 Безкоштовне санітарно-курортне лікування.
🔻 Безкоштовне забезпечення необхідним медичним обладнанням (засоби пересування, протезно-ортопедичні вироби тощо).
🔻 Безкоштовне придбання медикаментів за рецептом лікаря у разі амбулаторного лікування.
🔻 Ряд привілеїв для матері дитини з інвалідністю:
🔸 пільга при сплаті податків з доходу;
🔹 можливість працювати за скороченим графіком роботи;
🔸 додаткова відпустка;
🔹 достроковий вихід на пенсію.

ПОШИРИТИ СТАТТЮ В СОЦМЕРЕЖІ