НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Як захистити свої права: оплата праці у вихідні дні під час відрядження

Адвокат Валентин Дупак

Міністерство соціальної політики України (далі – Мінсоцполітики) листом від 26.04.2013 р. № 478/13/84-13 роз’яснило деякі аспекти оплати праці під час відрядження, а також обліку робочого часу. 

Фахівці Мінсоцполітики нагадали, що відповідно до п. 9 розд. I Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 р. № 59 (далі – Інструкція), на працівника, який перебуває у відрядженні, поширюється режим робочого часу того підприємства, на яке він відряджений. Замість днів відпочинку, не використаних за час відрядження, інші дні відпочинку після повернення з відрядження не надаються.

Пунктом 10 розд. І Інструкції передбачено, що якщо працівник спеціально відряджений для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні, то йому за роботу в ці дні виплачується компенсація у відповідності з чинним законодавством.

Оплата за роботу у вихідний день обчислюється за правилами ст. 107 Кодексу законів про працю України (далі – Кзпп).

Тобто робота працівника, який спеціально відряджений для роботи у святкові і неробочі дні оплачується в подвійному розмірі годинної або денної ставки.

У той же час чиновники зазначили, що положення Інструкції поширюється тільки на органи державної влади, підприємства, установи та організації, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, тому госпрозрахункові підприємства питання щодо відряджень, в тому числі і щодо порядку направлення працівників у відрядження і компенсації за роботу в вихідні дні, повинні врегулювати в колективному договорі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Оскарження оцінки ввезеного авто: дії ДФС, митниці та каталогу Швака (Schwacke)

Також Мінсоцполітики нагадало, що відповідно до ст. 121 Кзпп працівникам, які направляються у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижче середнього заробітку.

У денний заробіток працівника, який має порівнюватись із середньоденним заробітком при оплаті періоду відрядження включаються всі елементи заробітної плати, які працівник отримує згідно з умовами трудового, колективного договору у місяці, в якому його направляють у відрядження: оклад, доплати, надбавки, премії, індексація тощо Допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, період, коли за працівником зберігається середня заробітна плата згідно із законодавством, не включаються в денну заробітну плату працівника при порівнянні.

Також чиновники повідомили, що облік робочого часу на підприємстві, яке направляє працівника у відрядження, здійснюється у відповідності з встановленим режимом робочого часу для цього підприємства. Робочий час працівника, направленого у відрядження, враховується на підставі наказу керівника – замість робочих днів працівнику робиться відмітка, яка підтверджує перебування працівника у відрядженні.

З огляду на це, якщо:

  1. працівник відбуває у відрядження у вихідний день, після повернення з відрядження в установленому порядку йому надають інший день відпочинку (п. 11 розділу I Інструкції № 59).
  2. наказом про відрядження передбачено повернення працівника з відрядження у вихідний день, йому може надаватися інший день відпочинку відповідно до законодавства у сфері регулювання трудових відносин. На думку Мінпраці, питання щодо надання іншого дня відпочинку для працівника, який прибуває із відрядження у вихідний день, повинне бути врегульоване правилами внутрішнього трудового розпорядку (лист Мінпраці від 19.06.08 р. № 154/13/116-08)
  3. працівник спеціально відряджений для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні, то компенсацію за роботу в ці дні виплачують відповідно до чинного законодавства (п. 10 розділу I Інструкції № 59). Тобто, за правилами ст. 107 Кодексу законів про працю — у подвійному розмірі годинної або денної ставки. Це підтверджує лист Міністерства соціальної політики України від 26.04.13 р. № 478/13/84-13.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Як колективний договір сприяє стабільності на підприємстві?