НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

ПОДАТКИ ПРИ ПОКУПЦІ-ПРОДАЖУ НЕРУХОМОСТІ В УКРАЇНІ / адвокат Дупак В.Г.

Валентин Дупак

Укладення договору купівлі-продажу нерухомості відповідно до законодавства України обкладається не тільки податками, а й митом.

Купівля нерухомості оформляється у нотаріуса. Покупець офіційно отримує право на своє нове житло тільки після того, як нотаріус внесе інформацію про угоду до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Після здійснення угоди купівлі-продажу нерухомості покупець зобов’язаний сплатити збір до Пенсійного фонду в розмірі 1% від вартості об’єкта угоди. Після цього він подає документи, що підтверджують цю операцію, нотаріусу. На їх підставі нотаріус заносить відомості в електронний Держреєстр.

Вартість реєстрації залежить від терміновості оформлення угоди. Крім цього, оплачується 1% держмита за нотаріальне посвідчення операції з нерухомістю. Ну і оплачуються власне нотаріальні послуги (оформлення договору і реєстрація права власності).

Ці платежі – держмито і нотаріальні послуги – покупець і продавець ділять між собою, оскільки угода має двосторонній характер. Хоча трапляється, що за домовленістю ці витрати бере на себе одна зі сторін.

Зобов’язання продавця :
🔺 Державне мито. Розмір Держмита для продавця встановлений в розмірі 1% від вартості нерухомого майна, зазначеного в договорі купівлі-продажу.
🔺Військовий збір. Військовий збір складає 1,5% від вартості продаваної власності. Без пред’явлення документів, що підтверджують оплату цих зборів, нотаріус не зможе засвідчити договір купівлі-продажу.
🔺 Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) від продажу нерухомого майна. У Податковому Кодексі України зазначено, що якщо платник податків здійснив протягом звітного року більше однієї угоди, то його дохід від наступних угод обкладається ПДФО в розмірі 5% від вартості нерухомості, зазначеної в договорі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Зміна назви юридичної особи / юрист Дупак Валентин Германович

Податок на доходи фізичних осіб від продажу нерухомого майна не сплачується в наступних випадках:
✔️Угода купівлі-продажу є єдиною у звітному році –
✔️Продавець володів відчуженим майном більше за 3 роки
При цьому враховується звітний рік, а не календарний, тобто з 1 січня по 31 грудня. Правило поширюється на всі види житлової нерухомості (квартири або їх частини, кімнати, житлові будинки, садові та дачні будинки, земельні ділянки). У разі, якщо однією зі сторін угоди з продажу нерухомості є приватний підприємець або підприємство, то прибутковий податок повинен бути сплачений юридичною особою.

Нерезиденти можуть купити нерухомість в Україні або отримати її в спадок, і внадалі вільно нею розпоряджатися. Згідно ст. 172 Податкового Кодексу України, нерезидент України може продати нерухомість без сплати прибуткового податку, якщо об’єкт угоди дістався йому в спадок. В іншому правила при продажу нерухомості для нерезидентів не відрізняються від правил, встановлених для українців.

Законодавством передбачені пільги при продажу та купівлі нерухомості для певних категорій громадян. Від сплати державного мита звільняються:
✔️Інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї військових, зниклих безвісти
✔️Інваліди 1-2 груп
✔️Ліквідатори аварії на ЧАЕС

Обов’язковий платіж 1% суми угоди до Пенсійного фонду не повинні платити:
✔️Особи, що купують квартиру або інше житло вперше;
✔️Особи, що перебувають на квартирному обліку.

Однак фактично нотаріуси не погоджуються завірити договір без надання покупцем документів про сплату цього збору.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Перша аутентична українська соціальна мережа / юрист Дупак Валентин Германович

Така ситуація обумовлена тим, що в Україні не існує єдиної інформаційної бази, що дозволяє перевірити факт першої покупки житла. Повернути вже сплачену до бюджету суму можна через звернення до адміністративного суду.

Порядок реєстрації права власності на куплену нерухомість визначено постановою Кабінету міністрів України № 1127 та Законом України № 51 «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень»: Оплата за державну реєстрацію права власності стягується в розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних громадян.

Процедура реєстрації буде здійснена протягом 5 днів з дня внесення заяви до Держреєстру.

ПОШИРИТИ СТАТТЮ В СОЦМЕРЕЖІ