НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Список боєприпасів, заборонених світовим співтовариством

Адвокат Валентин Дупак

Практика ведення воєнних конфліктів засвідчила, що метою війни є деморалізація противника шляхом виведення з ладу його військового потенціалу. Однак застосування зброї, яка спричиняє непоправні страждання або смерть вже поранених осіб, суперечить загальновизнаним принципам гуманизму.

Дана ідея була покладена в основу заборони окремих видів зброї та боєприпасів.

Вид зброї або боєприпасів Статус По договору Примітки
Вибухові боєприпаси масою до 400 г заборонені Петербурзька декларація 1868 року Ця заборона має на меті виключити використання вибухових куль як боєприпасів, що спричиняють непомірні страждання. Заборона на вибухові боєприпаси масою до 400 грамів не поширюється на снаряди гармат калібру 20-25 міліметрів.
Кулі, що легко деформуються в тілі людини заборонені III декларация к Гаагским конвенциям 1899 г. До таких куль належать кулі з надрізами або порожнинами (наприклад, дум-дум), що розширюються в тілі людини, спричиняючи непомірні страждання та додаткові поранення. Ці кулі заборонені міжнародним гуманітарним правом.
Хімічна та біологічна зброя заборонені Конвенція про хімічну зброю 1993 р.
Конвенція про біологічну зброю 1972 р.
Женевський протокол 1925 р.
Друга декларація до Гаазьких конвенцій 1899 р.
Перші угоди забороняли лише використання хімічної та біологічної зброї. Угоди 1972 і 1993 років заборонили як застосування, так і виробництво такої зброї. Запаси хімічної та біологічної зброї, які є зараз, повинні бути знищені за певний час, як це передбачено угодами.
Зброя, що утворює осколки, невидимі під рентгенівським опроміненням заборонені Перший протокол до Конвенції про певні види звичайної зброї 1980 року Такими осколками можуть бути дрібні уламки пластику, дерева та скла.
Протипіхотні міни та міни-пастки заборонені або обмежені Оттавська конвенція про заборону протипіхотних мін (1997 рік), Другий протокол до Конвенції про певні види звичайної зброї 1980 року

Оттавська угода повністю забороняє виробляти, використовувати та зберігати протипіхотні міни. Але багато країн (наприклад, Росія, США і Китай) її досі не підписали. Друга частина угоди про певні види звичайної зброї не забороняє використовувати протипіхотні міни, але є певні правила:

  • міни мають бути встановлені на мінних полях, які добре видно і охороняються, або ж мати механізм самознищення;
  • міни мають виявлятися спеціальними приладами для пошуку мін.
Запалювальна зброя та боєприпаси обмежені Третій протокол до Конвенції про певні види звичайної зброї 1980 року

Обмеження стосуються тільки зброї, яка призначена для підпалювання. Використовувати таку зброю можна не завжди:

  • не можна підпалювати цивільні об’єкти;
  • не можна скидати запальні бомби на міста, села або поблизу них, навіть якщо там є військові.
Осліплююча лазерна зброя обмежені Четвертий протокол до Конвенції про певні види звичайної зброї 1980 року. Заборонено використовувати лазери, які спеціально створені, щоб назавжди позбавити людину зору. Але можна використовувати інші лазери, навіть якщо від них можна осліпнути, якщо їх не робили спеціально для того, щоб осліпити.
Касетні боєприпаси заборонені Конвенція про касетні боєприпаси (Дублін, 30 травня 2008 року)
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Хто такі колектори і як їм протистояти

Цікаво, що, хоча багато хто так не думає, бомби вакуумної дії (термобаричні) і боєприпаси з урановою збідненою сумішшю не заборонені міжнародними угодами. Але деякі з них можуть бути віднесені до зброї, яка шкодить не лише військовим, а й цивільним. Використання такої зброї обмежено міжнародними угодами.

Коли порівняли кулі для автоматів калібру 5,45 мм (російські) та 5,56 мм (НАТО) з тим, що написано в старій угоді про заборону певних куль, виявилося, що деякі кулі дуже схожі на ті, які заборонені з 1899 року.