НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Юрист Дупак В.Г.: знаходження особи під час судового засідання в металевій клітці – ЗАБОРОНЕНО!

Валентин Дупак
ДУПАК ВАЛЕНТИН ГЕРМАНОВИЧ ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ, ЮРИСТ ОНЛАЙН, юрист рівне, адвокат рівне, безкоштовна юридична консультація, юрист Рівне, юрист Ровно, Дупак Валентин, Дупак Валентин, Германович, юридична консультація, адвокат, юрист, сімейне право, аліменти, КУпАП, кримінальне право, трудове право, господарського, цивільного, кримінального, корпоративного, та адміністративного права, розлучення, суд, консультації, юрист сарни, юрист костопіль, автоюрист, автоадвокат, сімейний адвокат, Народний Рух, Народний Рух України, рівне, Рівне, Ровно

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) оприлюднив  рішення у справі “Воронцов та інші проти Росії“, визнавши, що тримання підсудних в металевій клітці під час судового процесу ущемляє почуття їх власної гідності, і ухваливши виплатити на користь заявників 18 тисяч євро.

Дві скарги були направлені до Страсбурзького суду в жовтні і грудні 2014 року, третя – в січні 2015 року. Всі троє заявників скаржилися на порушення їхніх прав, гарантованих статтею 3 (заборона тортур) Європейської конвенції про захист прав людини. ЄСПЛ об’єднав всі три скарги в одне провадження.

ЄСПЛ вже розглядав аналогічну справу. У 2012 році Страсбурзький суд визнав порушення прав Олександра Свинаренко і Валентина Сляднєва, які також скаржилися на те, що їх поміщали в спеціальну металеву клітку на час розгляду порушених в їх відношенні кримінальних справ.

Російська влада тоді стверджували, серед іншого, що тримання заявників в клітці в залі суду – звичайна міра безпеки.

Проте, ЄСПЛ присудив Свинаренко і Сляднєва близько 15 тисяч євро в якості компенсації. Російська влада наполягали на перегляд цього рішення у Великій палаті, яка в липні 2014 року його підтвердила.

Ось основні позиції цього Рішення ЄСПЛ:

  1. У постанові Великої палати у справі «Свинаренко і Сляднєв проти Росії» від 17 липня 2014 року  Європейський Суд з прав людини встановив порушення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод у зв’язку з надмірно тривалим розглядом кримінальної справи стосовно Свинаренко А.С. і Сляднєва В.А .; ст. 3 Конвенції – у зв’язку з триманням заявників в залі суду в ході названого судового розгляду в місці, обгородженому металевими прутами, з перекриттям з дроту (  металева клітка).
  2. Позиція Європейського Суду: стосовно порушення ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основних свобод  відхилені аргументи російської влади про те, що «тримання заявників в металевій клітці було направлено на запобігання можливій втечі, припинення неправомірної поведінки підсудних і їх захист від потерпілих» (п. 121 постанови ). Звернуто увагу на те, що «не було надано доказів наявності загрози безпеки в судовому засіданні, яка виправдовувала б тримання заявників в металевій клітці, а також того, що суд взагалі розглядав питання про наявність такої загрози і необхідність застосування до заявників відповідних заходів» (п . 137 постанови).
  3. З урахуванням викладеного визнано, що «тримання Свинаренко А.С. і Сляднєва В.А. в металевій клітці протягом усього судового розгляду (більше 2 років) стало засобом приниження заявників, що воно підривало їхню репутацію і викликало у них почуття приниженості, слабкості, страху і власної неповноцінності »(п. 129 постанови).
  4. Поряд з цим встановлено, що відповідно до практики Європейського Суду використання металевих кліток відноситься до питань справедливості судового розгляду, в тому числі презумпції невинуватості, права підсудного на ефективну участь в судовому розгляді і отримання їм реальної та ефективної правової допомоги (п. 132 постанови).
  5. На підставі викладеного зроблено висновок про те, що «саме по собі тримання підсудного в металевій клітці в залі суду з урахуванням його об’єктивно принизливого характеру не відповідає нормам цивілізованої поведінки в демократичному суспільстві, є приниженням людської гідності і порушує ст. 3 Конвенції »(п. 138 постанови).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  ЯК ОТРИМАТИ GREEN CARD (ГРІНКАРТУ) І ЕМІГРУВАТИ ДО США / адвокат Дупак В.Г.

Не можна сказати, що Україна в цьому питанні є «білою і пухнастою». В Реєстрі судових рішень можна, навіть, знайти 3-4 справи на цю тему. Дві з них, скоріше, позитивні, за рішенням, наведені нижче.

ПОШИРИТИ СТАТТЮ В СОЦМЕРЕЖІ