Сьогодні є поширеною практикою, коли слідчий викликає на допит чи просто на «зустріч», щоб отримати ті чи інші пояснення, за допомогою телефону. Часто буває так, що це телефонне право – стає основним для слідчого і коли йому заманеться, тоді і викликає особу до себе.
З цього гачка потрібно зістрибувати, щоб не дозволяти слідчому маніпулювати вами, а інколи просто, щоб уникнути знущань.
Тому всі ваші спілкування рекомендується перевести із телефонних розмов на паперовий, документальний рівень. Тим більше, що законодавець Вам надає таке право. І що найважливіше, від документального повідомлення Ви отримаєте багато вигод та корисної інформації.
Найперша вигода тут є в тому, що слідчий зобов’язаний повідомити Вас заздалегідь, за 72 години, до бажаної дати зустрічі чи процесуальної дії;
Таке повідомлення повинно бути Вам вручено особисто під розпис. Тобто звичайною поштою надіслане повідомлення не вважається належним повідомленням.
У повідомленні про виклик обов’язково має бути наступна інформація:
- прізвище та посада слідчого, який здійснює повідомлення;
- адреса слідчого та номер телефону;
- П.І.П. особи, яка повідомляється (якщо це не ви – ви і не зобов’язані іти на виклик), та ваша адреса;
- найменування кримінального провадження, в рамках якого здійснюється повідомлення;
- процесуальний статус, в якому ви перебуваєте;
- дата, час та місце проведення процесуальної дії, про яку повідомляється;
- інформація про процесуальну дію, яка буде проведена;
- підпис слідчого, який здійснив виклик.
Це, безперечно, інформація, яка дуже потрібна для подальшого ведення захисту.
Виникає також логічне запитання – а як же перейти на письмовий метод спілкування зі слідчим? Відповідь буде достатньо простою – попросіть слідчого надалі Вам не телефонувати, а всі виклики здійснювати письмово. І перестаньте відповідати на телефонні дзвінки слідчого. Це не ваш обов’язок!
А у разі складності кримінального провадження, обов’язково, залучіть адвоката до справи, щоб можна було ефективно побудувати лінію вашого захисту.