НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Юрист Рівне: захист вдома від нападників

Адвокат Валентин Дупак
ДУПАК ВАЛЕНТИН ГЕРМАНОВИЧ ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ, ЮРИСТ ОНЛАЙН, юрист рівне, адвокат рівне, безкоштовна юридична консультація, юрист Рівне, юрист Ровно, Дупак Валентин, Дупак Валентин, Германович, юридична консультація, адвокат, юрист, сімейне право, аліменти, КУпАП, кримінальне право, трудове право, господарського, цивільного, кримінального, корпоративного, та адміністративного права, розлучення, суд, консультації, юрист сарни, юрист костопіль, автоюрист, автоадвокат, сімейний адвокат, Народний Рух, Народний Рух України, рівне, Рівне, Ровно

Доброго дня усім читачам мого мальнького бложику!

Згідно із статистикою, з 2013-2016 роки, близько 3 млн. одиниць вогнепальної зброї було  зареєстровано на території нашої країни і придбано саме з мотивів оборони себе, свого житла та майна. Опитування показує, що в число таких покупців увійшли люди, які ніколи у майбутньому не мали і не мають наміру займатись полюванням. Але, ніхто навіть не взмозі оцінити об’єму ринку вогнепальної зброї, що хлинула із зони АТО, хоча це вже зовсім інша історія……….. Ми ж будемо мовити про “офіційну” зброю.
У яких випадках оборона рушницею буде законною, та у яких випадках можна застосувати зброю, для здійснення захисту від посягань пропоную розглянути нижче.

Розглянемо на прикладі: До вашого майна (квартири, будинку, земельної ділянки) вдерлася стороння людина, тим самим вже переступаючи норми закону та порушуючи низку ваших прав. І усім своїм видом дає зрозуміти, що свій ніж у руці застосує до вас, і наміри цієї людині чіткі та зрозумілі. У такому випадку, з мотивів самооборони, ви маєте право застосувати вогнепальну зброю, однак, спершу це має бути просто попереджувальний постріл, у повітря, наприклад. І тільки тоді, коли це не подіяло, ви в праві націлити постріл на ураження, однак, поранивши особу, а не вбивши її при тому.

Адже у відповідності до ст. 36 Кримінального Кодексу України, ви вчинили дії задля захисту своїх законних прав, аби перешкодити подальшому порушення охоронюваних прав та інтересів. До того ж, у відповідності до ч. 2 цієї статті, право самозахисту надане, в незалежності від можливості уникнути небезпечного посягання чи звернутися за сторонньою допомогою.
Але, важливо знати, що перевищивши межі необхідної оборони тягне за собою кримінальну відповідальність передбачених у статтях 118 яка кваліфікується як умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця, або за ст… 124 того ж Кодексу, яка кваліфікується, як умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Як спілкуватися з копами в умовах карантину?

Відповідальність у відповідності до цих статтей буде наступати у випадку, якщо необхідна оборона визнається умисне заподіяння тому, хто посягає, тяжкої шкоди, однак явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту.
Як зазначено у ч. 4 цієї ж статті, особа не підлягає кримінальній відповідальності, якщо через сильне душевне хвилювання, викликане суспільно небезпечним посяганням, вона не могла оцінити відповідність заподіяної нею шкоди небезпечності посягання чи обстановці захисту. Не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає.

Із усього вище перерахованого, стає зрозуміло, що зброю буд-яку потрібно використовувати “із розумом”, а демонстрація дії вогнепальної, як такої – вже справляє неаби який психологічний ефект на агресора.