НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Чи можна втратити квартиру за комунальні борги

Адвокат Валентин Дупак

Якщо боржник відмовляється сплачувати борги добровільно або укласти договір реструктуризації, то постачальник комунальних послуг може звернутись до суду і вимагати сплати самої суми заборгованості разом із урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення і 3% річних.

Порядок примусового виконання рішення суду про стягнення заборгованості і порядок реалізації нерухомого або іншого майна – регулюються Законом України “Про виконавче провадження”.

Якщо суд винесе судовий наказ, споживач може його скасувати, обґрунтувавши незаконність вимог постачальника, але якщо не скасує, потрібно виконати рішення суду.

Насамперед борг може стягуватися з рахунків у банках та карткових рахунків. Якщо їх немає або недостатньо, кошти можуть стягнути з заробітної плати, пенсії чи стипендії. Розмір відрахувань з таких доходів боржника не має перевищувати 20% суми доходів, які залишаються після відрахування обов’язкових податків і зборів.

Якщо у боржника для погашення заборгованості відсутні будь-які доходи, стягнення торкнеться майна, яке йому належить.

Виконавча служба може накласти арешт на майно боржника, списати гроші з його рахунків і примусово реалізувати його майно.

Законом також передбачено внесення боржника до Єдиного реєстру боржників, оголошення його транспортного засобу в розшук, можливість звернення державного виконавця з клопотанням до суду про заборону виїзду за кордон.

Проте боржник має право щомісяця вносити на депозитний рахунок певну суму грошей, наприклад, 1000 гривень чи більшу суму, і тоді йому не зможуть поставити невиконання рішення суду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  "Правове поле": захищаємо ваші права разом

Підставою для можливого накладення арешту на квартиру боржника є сума заборгованості не менше, ніж 20 мінімальних заробітних плат. На сьогодні це 83 460 гривень.

Обов’язково має бути рішення суду про стягнення з відповідного боржника заборгованості за ЖКП. І тільки якщо боржник відмовляється виконувати рішення суду, не має доходів, але має не одну житлову нерухомість, її можуть продати, щоб стягнути борг.

Якщо житло продали на аукціоні за борги, примусове виселення особи з реалізованого житла є справою окремого судового розгляду.

Виконання рішення суду про примусову реалізацію житла може здійснюватися як державним, так і приватним виконавцем. Приватний не може виконувати провадження про виселення малолітніх та неповнолітніх дітей.

Умови, за яких житло не зможуть забрати:

  • Якщо сума заборгованості менше 20 мінімальних зарплат і житло у боржника – єдине. Тоді виконавець зобов’язаний виконати рішення суду за рахунок іншого майна боржника.
  • Якщо заборгованість більше 83 000 грн. і у боржника є інша нерухомість, то виконавець має право накласти на неї арешт. Арештоване майно оцінюють і продають на електронних торгах.