НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Юрист Рівне: повернення арештованого та вилученого слідчим автомобіля власнику

Адвокат Валентин Дупак
ДУПАК ВАЛЕНТИН ГЕРМАНОВИЧ ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ, ЮРИСТ ОНЛАЙН, юрист рівне, адвокат рівне, безкоштовна юридична консультація, юрист Рівне, юрист Ровно, Дупак Валентин, Дупак Валентин, Германович, юридична консультація, адвокат, юрист, сімейне право, аліменти, КУпАП, кримінальне право, трудове право, господарського, цивільного, кримінального, корпоративного, та адміністративного права, розлучення, суд, консультації, юрист сарни, юрист костопіль, автоюрист, автоадвокат, сімейний адвокат, Народний Рух, Народний Рух України, рівне, Рівне, Ровно

Ні з прийняття нового КПК України, ні зі зміною влади методи слідчих органів при обшуках, арештах та вилученні майна поки що не змінились. Слідчий вилучає все що може і часто навіть правильно не оформлює вилучене майно та документи, а потім принципово не віддає нічого мотивуючи це поняттям «речові докази у справі.»

У справі № 751/9071/16-к слідчий арештував і вилучив автомобіль і тим самим паралізував господарську діяльність власника цього автомобілю. На жаль тільки суд апеляційної інстанції задовільнив скаргу власника і зобов’язав слідчого передати вилучений автомобіль власнику на відповідальне зберігання.  Суд першої інстанції залишився байдужим до очевидних проблем власника автомобілю створених безпідставними діями слідчого.

 

ЗМІСТ СУДОВОГО РІШЕННЯ:

 

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника товариства з обмеженою відповідальністю «Н.С. ВУД» – адвоката Кінебаса О.М. на ухвалу слідчого судді Новозаводського районного суду м. Чернігова від 22 вересня 2016 року ,

В С Т А Н О В И Л А:

Ухвалою слідчого судді Новозаводського районного суду м. Чернігова від 22 вересня 2016 року відмовлено в задоволенні скарги ТОВ «Н.С.ВУД» на бездіяльність слідчого, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна.

Відмовляючи у задоволені скарги ТОВ «Н.С.ВУД» суд зазначив, що речі та документи ТОВ «Н.С.ВУД», які вказані в скарзі не є тимчасово вилученим майном, оскільки згідно ч. 7 ст. 236 КПК України вони входять до переліків, щодо яких прямо надано дозвіл на відшукання у вказаних ухвалах про дозвіл на проведення обшуку.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції представник товариства з обмеженою відповідальністю «Н.С. ВУД» – адвокат Кінебас О.М.  подав апеляційну скаргу, в якій просить ухвалу слідчого судді скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити скаргу в повному обсязі.

Доводи своєї апеляційної скарги обґрунтовує тим, що слідчий суддя безпідставно прийшов до висновку, що вилучені речі та предмети ТОВ «Н.С.ВУД» не є тимчасово вилученим майном, оскільки проведення обшуку було без ухвали слідчого судді і отримана в порядкустатті 235 КПК України, а отже будь яке вилучене в ході такого обшуку майно має статус тимчасово вилученого.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Юрист Ровно: выезд ребенка за границу без согласия и сопровождения одного из родителей

Заслухавши доповідача, скаржника ОСОБА_2, який підтримав апеляційну скаргу з підстав у ній наведених, та просив скасувати ухвалу слідчого судді та постановити нову, якою задовольнити скаргу представника товариства з обмеженою відповідальністю «Н.С. ВУД» – адвоката Кінебаса О.М на бездіяльність слідчого, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна, або повернути хоча б автомобіль, оскільки у підприємства тільки один автомобіль і знаходження його під арештом позбавляє підприємство можливості здійснювати свою діяльність, думку прокурора, який вважав ухвалу слідчого судді законною та обґрунтованою, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, дослідивши матеріали кримінального провадження, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга  підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

З наявних матеріалів вбачається, що у провадженні слідчого відділу прокуратури Чернігівської області перебуває кримінальне провадження, внесене 11 серпня 2016 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016270000000285, за фактом розтрати лісопродукції службовими особами одного з державних лісогосподарських підприємств Чернігівської області за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи Державного підприємства «Новгород-Сіверське лісове господарство», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах Товариства з обмеженою відпсйідальністю «Н.С. ВУД», 13.09.2016 відповідно до товарно- транспортної накладної серії ЧНА № 631464 від 13.09.2016 здійснили відпуск вищевказаному товариству технологічної деревини породи «сосна» з виділу № 3 кварталу № 41 об’ємом 7,164 м, куб,, хоча в дійсності ними було відпущено TOB «Н.С. ВУД» технологічну деревину породи «сосна» об’ємом 8,189 м. куб.

Тим самим, службові особи ДП «Новгород-Сіверське лісеве господарство» розтратили технологічну деревину породи «сосна» об’ємом 1,025 м. куб., чим державі спричинено матеріальні збитки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Хто такі колектори і як їм протистояти

Крім того, службовими особами ТОВ «Н.С. ВУД» документів, які б підтверджували сплату коштів Державному підприємству «Новгород- Сіверське лісове господарство» за поставлену даному товариству деревину згідно товарно-транспортної накладко серії ЧНА № 631464 від 13.09.2016 документи, не надано.

Ухвалами слідчого судді Новозаводського районного суд м. Чернігова від    14 вересня 2016 року було надано дозвіл слідчому не проведення обшуку з правом відшукання і вилучення предметів і документів, вказаних в скарзі, які і були вилучені в ході обшуків слідчими.

19 вересня 2016 року винесені постанови про визнання речовими доказами , якими визнані речовими доказами та приєднанні до матеріалів кримінального провадження: деревина породи «сосна» в кількості 212 колод, автомобіль НОМЕР_1, який належить на праві власності ТОВ « Н.С.ВУД».

Під час апеляційного розгляду колегія суддів прийшла до висновку, що рішення слідчого судді про відмову у задоволенні скарги ТОВ «Н.С.ВУД» на бездіяльність слідчого, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна, відповідає зазначеним вимогам закону.

Відповідно до ч. 7 ст. 236 КПК України вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.

При розгляді скарги на бездіяльність слідчого, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна, слідчий суддя, дослідив наявні в матеріалах справи дані, врахував правові підстави для відмови у задоволені скарги, та цілком обґрунтовано прийшов до висновку, що речі і документи ТОВ «Н.С.ВУД» не є тимчасово вилученим майном, оскільки згідно ч. 7 ст. 236 КПК Українидокументи та деревина входять до переліків, щодо яких прямо надано дозвіл на відшукування у вказаних ухвалах про дозвіл на проведення обшуку. Крім того, згідно постанов від 19 вересня 2016 року деревину та автомобіль визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Законність складання нацгвардійцями протоколів про адмінправопорушення

Отже, як вважає колегія суддів, ухвала слідчого судді прийнята у відповідності до вимог закону, слідчий суддя при розгляді скарги з’ясував всі обставини, з якими закон пов’язує можливість  накладення арешту та перевірив доцільність накладення арешту у даному кримінальному провадженні. Разом з тим, колегія суддів вважає, що автомобіль НОМЕР_2, який належить на праві власності ТОВ « Н.С.ВУД», може бути переданим на відповідальне зберігання власнику, оскільки його вилучення і передача на зберігання третім особам позбавляє підприємство можливості здійснювати свою діяльність. Тим більше, що в судовому засіданні апеляційної інстанції слідчий не зміг пояснити які саме сліди необхідно зберегти в автомобілі і які ризики можуть виникнути внаслідок передачі автомобіля на зберігання власнику, і фактично не заперечував проти передачі на зберігання власнику вилученого автомобіля.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що ухвала слідчого судді в частині відмови в задоволенні скарги ТОВ «Н.С.ВУД» на бездіяльність слідчого в частині не повернення автомобіля підлягає скасуванню.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 405407419422 КПК України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу представника товариства з обмеженою відповідальністю «Н.С. ВУД» – адвоката Кінебаса О.М. задовольнити частково.

Ухвалу слідчого судді Новозаводського районного суду м. Чернігова від 22 вересня 2016 року скасувати в частині відмови в задоволенні скарги ТОВ «Н.С.ВУД» на бездіяльність слідчого в частині не повернення автомобіля.

Зобов’язати слідчого в даному кримінальному провадженні повернути ТОВ «Н.С.ВУД» автомобіль НОМЕР_3 зі свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу для відповідального зберігання.

В решті цю ж ухвалу залишити без зміни.

Ухвала оскарженню в касаційному порядку не підлягає.