НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Юрист Рівне: скасування дій державного реєстратора без звернення до суду

Адвокат Валентин Дупак
ДУПАК ВАЛЕНТИН ГЕРМАНОВИЧ ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ, ЮРИСТ ОНЛАЙН, юрист рівне, адвокат рівне, безкоштовна юридична консультація, юрист Рівне, юрист Ровно, Дупак Валентин, Дупак Валентин, Германович, юридична консультація, адвокат, юрист, сімейне право, аліменти, КУпАП, кримінальне право, трудове право, господарського, цивільного, кримінального, корпоративного, та адміністративного права, розлучення, суд, консультації, юрист сарни, юрист костопіль, автоюрист, автоадвокат, сімейний адвокат, Народний Рух, Народний Рух України, рівне, Рівне, Ровно

До 01 січня 2016 року законні власники мали небагато шансів відстояти право на своє майно. По-перше, деморалізовані суди постійно навмисно затягували розгляд справ. По-друге, за цей час активи підприємств поступово, але впевнено «випаровувалися». І «жертви» рейдерських захоплень, тобто законні власники відчуженого майна, у левовій частці випадків не мали ані сил, ані коштів аби продовжувати боротьбу та відстоювати право власності на «своє».

На шляху до боротьби з рейдерством було створено Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, яка вже в січні поточного року розпочала свою ефективну роботу.

Головна мета створення та функціонування Комісії – забезпечити швидкий та неупереджений розгляд скарг у сфері державної реєстрації. Протягом тридцяти діб колегія Комісії в адміністративному порядку може прийняти рішення про скасування незаконної реєстраційної дії і повернути незаконно відчужене майно реальному власнику. На відміну від судової тяганини, яка раніше була єдиним можливим (але неефективним) способом відстояти свої права і подекуди затягувалася на кілька років.

Формою роботи комісії є засідання, що проводяться у разі потреби. Зазвичай, двічі на тиждень. Спочатку заслуховуються доповіді членів комісії, виступ скаржника або його представника та іншої зацікавленої сторони, державного реєстратора. Після цього члени Комісії ставлять питання, ведуть діалог. Після об’єктивного та детального дослідження члени Комісії підбивають підсумки за наданими матеріалами, аби максимально швидко вирішити проблемне питання, з яким звернулась постраждала сторона. Далі – голосування, після якого Комісія готує висновок щодо відповідності або невідповідності законодавству рішення державного реєстратора та щодо задоволення вимог скаржника або відмови в їх задоволенні. Висновок надається з відповідним обґрунтуванням й посиланням на норми законодавства. Все відбувається максимально оперативно. За десять місяців плідної роботи Комісія провела засідання, на яких було розглянуто по суті понад шістсот скарг, з них задоволено більше двохсот. Серед них відомі усім компанії: Новус Україна, UniCredit Bank, Бунге Україна, UNIQA Real Estate, Ромпетрол Україна та багато інших. Левова частка рейдерських захоплень завдяки роботі Комісії зазнали фіаско, а майно та бізнес були врятовані. Зазначу, що Комісія не є судом та її повноваження обмежуються розглядом законності вчинення тих чи інших реєстраційних дій. Про це – у наступному блозі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Виїзд дитини за кордон: процедура та документи

З січня поточного року функціонує орган адміністративного оскарження рішень – Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Що це за Комісія, які вона має повноваження, з якою метою створена та що належить до її компетенції?

Комісія діє у межах повноважень, що передбачені у Законах України про «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань». Відповідно до них вона у тридцятиденний строк та в адміністративному порядку забезпечує розгляд скарг у сфері державної реєстрації.

Зазначений інститут не вирішує корпоративних спорів скаржників та внутрішні проблеми підприємств, які виникають між учасниками. За своєю природою ці проблеми та спори не стосуються компетенції Комісії.

Члени Комісії перевіряють відомості, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, і досліджують матеріали, подані на розгляд до Комісії.

За десять місяців своєї діяльності захистила права усім відомих масштабних компаній, як: Новус Україна, UniCredit Bank, Бунге Україна, UNIQA Real Estate, Ромпетрол Україна, ПАТ “ПІВДЕНТЕПЛОЕНЕРГОМОНТАЖ”.

Як відомо, здійснити незаконну реєстрацію без участі реєстратора неможливо.

Якщо Комісія приходить до висновку, що реєстратор здійснив незаконну дію, її оперативно буде скасовано. Правопорушнику блокують доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань терміном від одного до трьох місяців чи півроку, все залежить від того, чи справді реєстраційна дія була помилковою, чи це систематичне та навмисне порушення з боку реєстратора. А ось доступ злісним порушникам анулюють назавжди.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Під час використання службового автомобіля не у зв'язку з виконанням трудових обов'язків відповідати за заподіяну шкоду повинен сам водій транспортного засобу, а не особа, що є власником автомобіля / юрист Дупак Валентин Германович

Зазначу, якщо має місце факт ґрунтовного порушення закону, то до справи залучаються правоохоронні органи. Така інформація направляється до Національної поліції.