Сім’я з трьома дітьми і більше, у т.ч. прийомними і такими, за якими оформлене опікунство, є багатодітною.
Для того, щоб отримати посвідчення багатодітної сім’ї, необхідно звернутися до структурного підрозділу районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі їх утворення) ради одному з батьків відповідно до місця реєстрації з такими документами:
- заяви одного з батьків про видачу посвідчень;
- копій свідоцтв про народження дітей;
- копії свідоцтва про шлюб (крім батьків, які не перебувають у шлюбі);
- копій сторінок паспорта громадянина України батьків з даними про прізвище, ім’я, по батькові, дату видачі паспорта та місце реєстрації;
- копії посвідки на постійне проживання батьків, якщо вони є іноземцями або особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах;
- довідки про склад сім’ї;
- фотокарток (батьків та дітей) розміром 30х40 мм;
- довідки із загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу (для осіб від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання);
- довідки про реєстрацію місця проживання або перебування особи під час навчання (для осіб від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання);
- довідки структурного підрозділу районної, районної в мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про те, що батькам за місцем реєстрації посвідчення не видавалися (у разі, коли зареєстроване місце проживання батьків різне);
- у разі народження або навчання дитини за межами України – копій свідоцтва про народження дитини та довідки з навчального закладу з перекладом на українську мову, вірність якого засвідчена нотаріусом.
Через 10 робочих днів посвідчення буде готове.
Строк дії посвідчень визначається окремо для кожної багатодітної сім’ї.
Дітям з багатодітної сім’ї посвідчення видаються з шести років.
Посвідчення видаються безоплатно.
Цей документ гарантує право сім’ї на отримання знижок, виплат і пільг від держави.
Пільги багатодітним сім’ям на податки:
Податкова соціальна пільга. Кожен громадянин України щомісяця платить прибутковий податок у розмірі 18 % від зарплати. Але якщо у людини офіційний дохід менший або рівний прожитковому мінімуму, помноженому на коефіцієнт 1,4, можна оформити податкову соціальну пільгу і скоротити суму платежу.
Це право мають і багатодітні сім’ї. Якщо батьки утримують одного і більше неповнолітніх дітей, вони можуть зменшити платіж з урахуванням витрат на кожну дитину. У 2019 податкова соціальна пільга (ПСП) становить 50 % від прожиткового мінімуму у розрахунку на кожну дитину в сім’ї.
Оформити пільгу може один або одразу обоє батьків. А мати/батько-одинак у багатодітній родині має право на ПСП у розмірі 150-200%.
Пільги багатодітним сім’ям із податку на нерухоме майно належить отримувати батькам, які виховують 5 або більше неповнолітніх дітей. Згідно з умовами ст. 266 ПКУ, такі сім’ї можуть не платити податки на квартири, будинки, господарські будівлі та прибудови, гаражі, офісні приміщення тощо.
Пільги багатодітним сім’ям із земельного податку мають батьки, які виховують 3 і більше дітей віком до 18 років. Такі родини звільняються від зобов’язань щодо сплати зазначеного податку, згідно зі ст. 281 ПКУ.
Пільги за комунальні послуги багатодітним сім’ям:
- квартплата зменшена на 50%. У розрахунок береться 21 кв.м на людину і додатково 10,5 кв.м на сім’ю;
- комунальні послуги – газ, електрика, тепло, вода тощо – обходяться у пів ціни;
- абонентська плата за стаціонарний телефон зменшена удвічі.
Пільги багатодітним сім’ям на житло і будівництво:
- першочергове отримання приміщення із житлового фонду соціального призначення;
- безкоштовна приватизація житла, яке ця сім’я займає;
- використання пільг на будівництво і ремонт, які держана надає багатодітним сім’ям.
Пільги на медичне обслуговування та оздоровлення:
- отримання безкоштовно ліків, визначених рецептами;
- проходження щорічного медичного обстеження і лікування в стаціонарі у державних медичних установах;
- безкоштовні зубні протези;
- позачергове обслуговування у лікарнях, поліклініках, аптеках;
- проходження курсу оздоровлення в дитячих санаторіях (раз на рік, 21 день).
Пільги на навчання багатодітним сім’ям:
Пільги багатодітним сім’ям за дитячий садок надаються у вигляді знижки 50% на сплату за харчування. Якщо ж сім’я малозабезпечена, за харчування для її дітей повністю сплачує держава. Перебування у дитячому садку для вихованців багатодітних сімей повністю безкоштовне.
Якщо дитина живе у сім’ї з 5 і більше дітей до 18 років, вона звільняється від плати за навчання у ПТУ і вузах. Такі пільги багатодітним сім’ям надаються тільки на першу освіту дитини і тільки до 23 років.
Пільги на проїзд багатодітним сім’ям:
Вихованці багатодітних сімей в Україні мають право на безкоштовний проїзд на всіх видах автомобільного та залізничного транспорту, крім таксі. Також діти можуть не сплачувати за проїзд у приміському, міжміському, міжобласному транспорті (в автобусах, поїздах, електричках), незалежно від місця проживання і напрямку переміщення територією України.
Пільги для багатодітних батьків:
- оплачувана відпустка довша на 7-17 днів, залежно від кількості малолітніх вихованців. Непрацюючим батькам період догляду за дітьми до 16 років зараховується до стажу;
- жінкам, які народили 5 дітей, з 50 років дозволяється піти на пенсію за віком. Але для цього потрібно мати не менше 15 років офіційного робочого стажу. Батькові багатодітної родини вихід на пенсію дозволений з 55 років за умови стажу 20 років;
- матері більше 5 дітей присвоюється звання «мати-героїня» і належать додаткові пенсійні виплати.
Крім описаних пільг, багатодітні сім’ї в Україні можуть отримувати виплати: за народженням і доглядом за дітьми, виплати малозабезпеченим сім’ям, сім’ям, які утримують дітей-інвалідів та ін.