07 грудня 2017 року Гріховна Рада у другому читанні таки прийняли законопроект №7277, який передбачає посилення відповідальності за несплату аліментів. Можливо, що даний закон обминув би увагу пересічного українця, якби не відомі діячі культури…
На думку авторів законопроекту, недосконалість чинного законодавства дозволяє недобросовісним батькам або іншим членам сім’ї ухилятися від виконання свого обов’язку по утриманню. І, тут як не дивно вони праві! До слова, один із небагатьох законопроектів, що пройшов справжні громадські читання – у яких, Я сам, мав честь приймати участь.
Законопроект передбачає нові засоби примусового виконання рішень щодо боржника, який заборгував аліменти більш ніж за 6 місяців – “злісного неплатника”,
МЕТОДИ ВПЛИВУ і ТИСКУ ТАКІ:
- тимчасове обмеження в праві керування транспортними засобами на 6 місяців (не можна тимчасово заборонити боржнику водити в разі, якщо він водінням заробляє на життя, використовує транспорт через інвалідність, утримує осіб з I чи II групою інвалідності або дитину з інвалідністю);
Як, на мене, дуже вірне рішення! Оскільки, якщо ти взмозі “прокормити” улюбленого скакуна, то чому ти не взмозі утримати власних дітей?
- тимчасове обмеження в праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною і охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;
- тимчасове обмеження боржника у праві полювання, до погашення заборгованості по сплаті аліментів в повному обсязі;
Ухилянт має можливість займатись улюбленим хобі, але не має можливості подбати про нащадків?! Коментарі думаю тут зайві…
– якщо боржник не платить аліменти більш ніж за 6 місяців, виконавець може тимчасово обмежити його у праві виїзду за кордон до погашення заборгованості по сплаті аліментів в повному обсязі;
Утриманці неплатника також мають право на відпочинок за кордоном!
- законопроект також вводить новий вид адміністративного стягнення у вигляді соціальних робіт, які боржник виконуватиме у вільний від роботи чи навчання час (які, це будуть роботи, визначатимуть органи місцевого самоврядування). Соціальні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від 120 до 240 годин і відбуваються не більше 8 годин, а неповнолітніми 2 години в день. У разі ухилення від соціальних робіт, постановою суду невідбутий строк соціальних робіт може бути замінено адміністративним арештом. Одна доба арешту рівна п’ятнадцяти годинах соціальних робіт. Соціальні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами 1 або 2 групи, вагітним жінкам, жінкам старше 55 років і чоловікам старше 60 років.
Покарання за ухилення від сплати грошового зобов’язання – обов’язково повинно бути! Альтернатива подана є не поганою.
- якщо боржник не платить аліменти більше 6 місяців, тоді питання про тимчасовий виїзд дитини за кордон на термін більше одного місяця самостійно вирішує той з батьків, з яким рішенням суду визначено місце проживання дитини.
У разі відсутності бажання у боржника приймати фінансову участь у житті дітей, надання права щодо розпорядження їх долею на майбутнє – також не має особливого сенсу…
Щодо дієвості цього законопроекту, а саме щодо його втілення у життя, побачимо із часом. Проблеми виникнуть скоріш за все на стадії виконання, оскільки Виконавча служба на сьогодні і так є перевантаженою. Щодо більшості приводів на виконання (полювання, зброя), то радив би надати право виконання таких приписів – приватним виконавцям.
Насправді, він створений не стільки із каральною метою, скільки із метою щодо дисциплінування боржника, який повинен усвідомити, що його буде чекати!
У багатьох розвинутих країнах, на які так орієнтуємося ми, працюють ще більш жорсткі санкції щодо неплатників аліментів (США, Германія тощо), які на практиці вже виробили новий “менталітет” у того, хто мав бажання “створити” продовжувачів роду!
Чого і нам бажаю!