НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Основні помилки при заповненні електронної декларації

Адвокат Валентин Дупак
ДУПАК ВАЛЕНТИН ГЕРМАНОВИЧ ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ, ЮРИСТ ОНЛАЙН, юрист рівне, адвокат рівне, безкоштовна юридична консультація, юрист Рівне, юрист Ровно, Дупак Валентин, Дупак Валентин, Германович, юридична консультація, адвокат, юрист, сімейне право, аліменти, КУпАП, кримінальне право, трудове право, господарського, цивільного, кримінального, корпоративного, та адміністративного права, розлучення, суд, консультації, юрист сарни, юрист костопіль, автоюрист, автоадвокат, сімейний адвокат, Народний Рух, Народний Рух України, рівне, Рівне, Ровно

В кінці березня всі заговорили про проблеми з електронною декларацією. Хоча термін здачі відзвітів продовжили до 1 травня, в системі вже купа декларацій. Подивившись їх, можна зрозуміти, які помилки найчастіше допускають люди, і дати кілька корисних порад тим, хто ще не заповнював декларацію.

Місце роботи і посада суб’єкта декларування

Якщо для державних службовців зауваження здебільшого стосуються технічних аспектів (через встановлені законом обмеження), то ситуація з депутатами місцевих рад інша. Так, значна кількість депутатів місцевих рад паралельно з депутатською діяльністю займаються бізнесом і в реєстрі часто зустрічаються такі найменування посад, як приватний підприємець, фізична особа-підприємець, директор ТОВ і тому подібне.

Вказувати такі відомості – помилка, оскільки суб’єкт декларування в цьому розділі повинен вказати назву посади і те місце роботи, у зв’язку з яким у нього виникла обов’язок подавати декларацію.

2. Грошові активи

Важливим аспектом, який часто недооцінюють декларанти, є особливості декларування грошових активів. У 12 розділі декларації слід звернути увагу на таке:

2.1. Декларування активів

Необхідно декларувати активи, загальна вартість яких перевищує 50 мінімальних заробітних плат для працездатних осіб станом на 1 січня звітного року. Для декларацій за 2016 рік цей поріг становить 50 мінімальних заробітних плат станом на 1 січня 2016 року. Тобто:

  • 80 000 гривень (1600 гривень х 50) – для тих, хто подає декларацію за 2017 рік (перед звільненням, після звільнення, кандидатів на посаду та в щорічній декларації у 2018 році);
  • 68 900 гривень (1378 гривень х 50) – для тих, хто подає декларацію за 2016 рік.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Юрист Рівне: визнання заповіту недійсним

Важливо розуміти, що декларуванню підлягають активи, сукупна вартість яких перевищує зазначений поріг.

Також необхідно вказувати валюту кожного активу. Не допускається умовне перерахування в національну валюту.

Приклад (для декларації за 2016 рік): Якщо у декларанта 40 000 гривень на банківському рахунку і 28 901 гривня готівкою, то обидва ці активи підлягають декларуванню, оскільки їх сума на 1 гривню перевищує 68 900 гривень.

2.2. Декларування позик

Згідно з роз’ясненнями Національного агентства з питань запобігання корупції, грошові кошти, надані у позику третім особам і не повернені станом на 31 грудня звітного року, підлягають відображенню в цьому розділі. Однак багато суб’єктів декларування не враховують того, що гроші, які суб’єкт декларування взяв у позику протягом звітного року і не повернув до кінця року, мають бути відображені у розділі «Грошові активи», а не тільки в розділах «Доходи» та «Фінансові зобов’язання».

3. Відомості про доходи

3.1. Одним з найпоширеніших виправдань збоїв у роботі реєстру в кінці березня називали пізнє початку подання електронної декларації суб’єктами декларування. Але проблема полягає в тому, що отримати від податкових органів довідку про доходи (за доходи за минулий рік) до 1 березня було фактично нереально. Додати сюди 5-денний строк на виготовлення такої довідки – утворення “пробки” в реєстрі в кінці березня виглядає цілком закономірно. Для подання декларації декларантам необхідно отримати електронний ключ, який може бути використаний і на онлайн-сервісах Державної податкової служби України. Тому, рекомендуємо таку довідку отримувати в електронному вигляді. Зробити це можна, зареєструвавшись у особистому кабінеті на веб-сайті . Отримати таку довідку гранично просто і за часом ця процедура займає від сили 10-20 хвилин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Юрист Рівне: подарунки працівникам до свят, а що з ПДВ?

При цьому важливо пам’ятати, що до податкової можуть надходити не всі відомості (наприклад, подарунки) і інформацію про доходи важливо зібрати з усіх можливих джерел.

3.2. Однією з найпоширеніших помилок при заповненні даних щодо зарплати декларанта є вказання джерела походження такого виду доходу. Багато суб’єктів декларування в якості такого джерела вказують себе, хоча їм необхідно вказувати свого роботодавця (його найменування та код ЄДРПОУ).

4. Дата виникнення права

Одним з найпоширеніших запитань, що виникають у декларантів, є визначення дати виникнення права власності (або іншого виду користування) на об’єкти, що підлягають декларуванню.

Якщо з правом власності на нерухоме майно ситуація відносно проста: право виникає з моменту його державної реєстрації, інформацію про яку можна отримати з правовстановлюючих документів (договір купівлі-продажу/дарування, свідоцтво про право власності тощо), то з цінним рухомим майном (не автомобілі) все складніше через часту відсутність правовстановлюючих документів.

У будь-якому випадку, якщо точну дату з якихось причин отримати неможливо, декларанту слід згадати хоча б рік, коли таке право виникло, і в даті вказати 1 січня відповідного року.

5. Об’єкти нерухомості

5.1. Ділянка без будинку. Часто зустрічаються декларації, в яких відсутні дані про об’єкти нерухомості або вказані лише земельні ділянки і нічого більше. Таке заповнення є неправильним і антикорупційні органи можуть вважати це декларуванням недостовірних даних. Адже за такою логікою виходить, що декларант або заявляє, що він бездомний, або свідомо приховує інформацію про свої права на відповідне житло. В будь-якому випадку, навіть якщо у декларанта відсутні документально оформлені підстави для використання житла, такий об’єкт необхідно відобразити в декларації. Наприклад, вказати інший тип права і позначити його, як право безкоштовного (або платного) користування, надане … і далі за текстом. Але і тут суб’єктам декларування слід бути обережними, щоб антикорупційні органи не запідозрили, що за таким правом користування приховується подарунок, що перевищує ліміт, встановлений законом (ст. 23 Закону “Про запобігання корупції”).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Переведення житлового приміщення у нежитлове / юрист Дупак Валентин Германович

5.2. Будинок без ділянки. Часто зустрічається декларування жилого будинку без вказання земельної ділянки, на якій цей будинок знаходиться. У даному випадку суб’єкт декларування повинен вказати також і земельну ділянку, навіть якщо вона не перебуває у власності декларанта. Адже не можна користуватися жилим будинком, при цьому ніяк не використовувати земельну ділянку, на якій такий будинок стоїть.

Наведені вище поради не можуть слугувати універсальною відповіддю на всі питання, які можуть виникати при заповненні декларації. Тому, враховуючи встановлену законом відповідальність за декларування недостовірних даних (і щоб уникнути появи додаткових сивих волосся при спілкуванні з антикорупційними органами), при виникненні будь-яких сумнівів при її заповненні слід звертатися до кваліфікованих спеціалістів за допомогою.