НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Як повернути вилучене при обшуці майно

Адвокат Валентин Дупак
ДУПАК ВАЛЕНТИН ГЕРМАНОВИЧ ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ, ЮРИСТ ОНЛАЙН, юрист рівне, адвокат рівне, безкоштовна юридична консультація, юрист Рівне, юрист Ровно, Дупак Валентин, Дупак Валентин, Германович, юридична консультація, адвокат, юрист, сімейне право, аліменти, КУпАП, кримінальне право, трудове право, господарського, цивільного, кримінального, корпоративного, та адміністративного права, розлучення, суд, консультації, юрист сарни, юрист костопіль, автоюрист, автоадвокат, сімейний адвокат, Народний Рух, Народний Рух України, рівне, Рівне, Ровно

На жаль в наш час стає досить поширеною дією, як проведення слідчими підрозділами обшуків на підставі ухвали суду. Однак, не всі розуміють порядок проведення обшуку у приміщенні, автомобілі або підприємстві. Досить часто через незнання порядку проведення обшуку та подальших дій, з приводу оскарження проведення обшуків, люди не звертають на це уваги та роками не можуть повернути майно або грошові кошти, які у них були вилучені. В даній статті посилаючись на наш досвід роботи у захисті клієнтів ми розповімо Вам, як вести себе під час обшуку та подальші дії для повернення свого майна.

Згідно ст.234 КПК України обшук проводиться тільки на підставі ухвали слідчого судді, та з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Таким чином для проведення обшуку, у слідчих або прокурора повинні бути досить вагомі доводи того, що за місцем проведення обшуку можуть знаходитись майно, гроші, або особа, які прямо стосуються кримінального провадження в рамках якого проводиться обшук. Про вилучене майно, та його ідентифікацію ми розповімо нижче у статті.

Згідно чинного Кримінально – процесуального кодексу України ухвала про проведення обшуку може бути виконання тільки слідчим у даному провадженні або прокурором.(ст. 236 КПК України). Слід звертати уваги при проведені обшуку на час його проведення, оскільки обшук у житлі чи іншому володінні повинен проводитись у час, коли завдається найменша шкода звичайним зайняттям особи, яка ним володіє. Однак як правило слідчі не звертають на це уваги та проводять обшук у зручний для них час, посилаючись на п.2. ст. 236 КПК України про те, що слідчий або прокурор, які будуть вважати що проведення обшуку та виконання вищезазначеної дії можуть зашкодити обшуку. Не слід лякатись слідчих або прокурора та можете сміливо задавати питання, щодо обґрунтованих дій проведення обшуку у той чи інший час.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Юрист Дупак В.Г.: необхідна оборона та наслідки її перевищення за КК України

Не слід забувати про те, що перед початком  виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом або іншим приміщенням, або за її відсутності – іншій присутній особі, повинна бути пред’явлена ухвала про проведення обшуку і надана її копія. Рекомендуємо досить ретельно ознайомитись з ухвалою та звернути увагу на адресу яка зазначена в ухвалі, або марку та номер транспортного засобу, якщо обшук проводиться в автомобілі, оскільки досить часто трапляються випадки коли вказана не та адреса. Помилка слідчого у одній цифрі, або букві адреси, або транспортного засобу не дає останньому права проводити обшук. Також необхідно звернути увагу на дату винесення ухвали суду тому, що ухвала діє тільки на протязі одного місяця з дня її постановлення. Після проведення обшуку Вам слідчий повинен залишити копію протоколу обшуку із описом речей і документів, які були вилучені під час обшуку.

Речі, майно або грошові кошти, які були вилучені під час проведення обшуку, якщо вони не були зазначені в ухвалі суду на проведення обшуку то на них повинен бути накладений арешт. Однак якщо, вилучені речі, майно, грошові кошти не містять на собі ознак кримінального правопорушення слідчий повинен повернути володільцю вилучене, інакше він порушує вимоги чинного КПК України. Для накладення арешту на майно або грошові кошти, які являється тимчасово вилученим майном, якщо вони не зазначені в ухвалі суду, обов’язково повинна бути наявна обґрунтована підозра, що передбачено ч.3 ст. 132 КПК України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Під час використання службового автомобіля не у зв'язку з виконанням трудових обов'язків відповідати за заподіяну шкоду повинен сам водій транспортного засобу, а не особа, що є власником автомобіля / юрист Дупак Валентин Германович

На даний час досить поширеною є проблема вилучення при проведенні обшуку слідчим або прокурором грошових коштів. На жаль правоохоронні органи не завжди розуміють законність вилучення грошових коштів під час обшуку і як правило крадуть дані грошові кошти, або вчиняють дії по незаконному утриманню у себе грошових коштів вилучених під час обшуку. На даному питання ми зупинимось та розберем більш детально.

Досить поширеною помилкою слідчих проведенні обшуків є те, що в ухвалі суду на проведення обшуків зазначено, що слідчий має право вилучити грошові кошти здобуті злочинним шляхом. Однак слідчі ігнорують зазначений в ухвалі дозвіл і вилучають всі грошові кошти які знаходяться в приміщенні.

Грошові кошти можна поділити на два види:

  1. Гроші, які можуть бути предметом злочину. Вилучення таких грошових коштів зазвичай відбувається під час контрольної закупки, або передачі хабара.
  2. Гроші не містять на собі слідів злочину. Слідчий повинен довести що саме ці грошові купюри є предметом злочину.

Відповідно до ст. 131 КПК України, тимчасове вилучення майна є видом забезпечення кримінального провадження. Для того, щоб слідчий мав можливість в подальшому утримувати грошові кошти, або накласти на них арешт, слідчим повинна бути доведена наявність обґрунтованої підозри, чого вимагає ч.3 ст. 132 КПК України.

Тобто, якщо грошові кошти не вказані в ухвалі слідчого судді, але вони містять на собі сліди злочину, то вони не можуть вважатися тимчасово вилученим майном.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Тілесні ушкодження, їх види та кваліфікація / юрист Дупак Валентин Германович

Ідентифікація грошових коштів

Грошові кошти є специфічним майном і досить часто слідчі судді вказують в ухвалі загальне посилання на вилучення грошових коштів здобутих злочинним шляхом. Однак ці грошові кошти повинні бути ідентифіковані шляхом позначення серії та номеру купюри саме в ухвалі слідчого судді, оскільки саме таким чином можливо встановити належність грошових коштів до певного злочину. Про це прямо зазначено у п.6 ч.2 ст. 235 КПК України, а саме: «Ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи має містити перелік речей, документів, або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.

Таким чином, якщо слідчим вилучені грошові кошти, на які не накладено арешт, та не доведено обґрунтованості належності саме цих грошових коштів та купюр до того чи іншого злочину слідчий зобов’язаний повернути володільцю грошові кошти у найкоротший термін.

Якщо Ви виявили незаконність дій в проведенні обшуку та вилучення майна, то можете звернутись до суду зі скаргою про бездіяльність слідчого або прокурора.

Якщо Вам, необхідна більш детальна консультація, або захист Ваших прав та інтересів в даному питанні можете звернутись до практикуючих професіоналів адвокатів, які із задоволенням допоможуть повернути грошові кошти та встановити справедливість.