НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Обшук. Як захистити свої права під час обшуку

Адвокат Валентин Дупак

У кожного громадянина, а особливо у журналістів і громадських активістів, є ймовірність одного дня побачити правоохоронців на порозі свого помешкання. Що робити, коли слідчий вимагає пустити його всередину та планує обшукати ваш дім або офіс? Про те, які права є у громадян, а які повноваження – у правоохоронців, і як захистити своє право на недоторканність житла читайте у статті.

Рішення суду чи невідкладні випадки

Перше, що варто пам’ятати – існує право на недоторканність житла та водночас невідкладні випадки.

Що це означає? З одного боку, Конституція гарантує кожному громадянину право на недоторканність житла, і проникнення до житла чи до іншого володіння особи, огляд чи обшук може здійснюватися лише за вмотивованим рішенням суду, з іншого – є ситуації, у яких це рішення не потрібне.

Це так звані невідкладні випадки з ЗУ “Про Національну поліцію” і КПК України, у яких метою обшуку чи проникнення до житла є:

  • рятування життя людей та цінного майна під час надзвичайних ситуацій;
  • безпосереднє переслідування осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення;
  • припинення злочину, що загрожує життю осіб, які знаходяться в житлі або іншому володінні.

У таких випадках правоохоронцям не потрібне рішення суду для проникнення в помешкання, однак вони зобов’язані невідкладно після обшуку звернутися до суду та отримати ухвалу. Інакше всі зібрані докази будуть вважатись недійсними, поліцейські повинні знищити всю отриману інформацію і повернути речі, вилучені під час обшуку.

Пташка в клітці: права громадян під час обшуку

Якщо правоохоронці вже у приміщенні і готуються розпочати обшук, громадянин має право:

  1. Отримати від слідчого роз’яснення щодо причини обшуку, своїх прав і обов’язків, а також відповідальності.
  2. Вимагати від слідчого зачитати ухвалу повністю і роз’яснити її суть, а також надати копію ухвали.
  3. Дізнатись прізвище, посаду і спеціальне звання правоохоронців і попросити пред’явити посвідчення.
  4. Зв’язатись з адвокатом і не погоджуватись на особистий обшук упродовж 3 годин. Якщо за цей час адвокат не приїде на місце обшуку, правоохоронці мають право розпочати особистий обшук. Але правоохоронці, поняті і той, кого обшукують мають бути однієї статі.
  5. Користуватись майном, яке обшукують (наприклад, вільно переміщатися по квартирі), правоохоронці не мають права обмежувати громадян, якщо такі дії не заважають проведенню обшуку.
  6. Вимагати присутності мінімум 2-х понятих, ознайомитись з їхніми документами.
  7. Робити заяви, які підлягають занесенню до протокол обшуку.
  8. Слідкувати за діями правоохоронців і вимагати, щоб обшук фіксувався на відео.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Директор-засновник не зобов’язаний укладати трудовий договір

Важливо! У разі обшуку поліцейські зобов’язані скласти відповідний протокол.

Однак, що робити, якщо в протоколі обшуку “знайшлося” щось таке, чого не було в реальності? Громадянин має право написати пояснення щодо того, що в протоколі обшуку, на його думку, не відповідає дійсності. Це пояснення зобов’язані долучити до протоколу обшуку, а копію протоколу – надати громадянину.

Варто також зазначити, що слідчі дії у нічний час – з 22 до 6 години – заборонені, за винятком невідкладних випадків, коли затримка в їх проведенні може призвести до втрати слідів кримінального правопорушення чи втечі підозрюваного.

Які права й обов’язки під час обшуку мають правоохоронці, згідно з КПК України?

  1. Слідчий чи прокурор має право заборонити будь-якій особі залишити місце обшуку до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають обшуку.
  2. Правоохоронці не мають права заборонити учасникам обшуку користуватися правовою допомогою адвоката або представника. Слідчий, прокурор  зобов’язані допустити такого адвоката або представника до обшуку на будь-якому етапі його проведення.
  3. Обшукувати житло чи інше приміщення за однією ухвалою суду правоохоронці можуть лише один раз. Тобто після складання протоколу і виходу правоохоронців з приміщення, вони не можуть повернутися за тією самою ухвалою.
  4. Правоохоронці можуть проводити обшук осіб, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. Обшук особи здійснюється особами тієї самої статі у присутності адвоката. Неявка адвоката, представника для участі у проведенні обшуку особи протягом трьох годин не перешкоджає проведенню обшуку. Хід і результати особистого обшуку підлягають обов’язковій фіксації у відповідному протоколі.
  5. Під час проведення обшуку правоохоронці мають право відкривати закриті приміщення, сховища, речі, якщо особа, присутня при обшуку, відмовляється їх відкрити.
  6. Правоохоронці зобов’язані вилучати незаконні предмети (наприклад, наркотики або зброю) незалежно від їх відношення до кримінального провадження.
  7. Вони також мають право вилучати речі і техніку, фіксуючи це в протоколі обшуку.
  8. Другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилучених документів та тимчасово вилучених речей (за наявності) вручається громадянину, у якого проводили обшук, а в разі його відсутності – повнолітньому членові його сім’ї або його представникові.
  9. Якщо обшук проводиться на підприємстві – примірник протоколу вручається керівнику або представникові підприємства.
  10. Слідчий чи прокурор має право оглядати і вилучати документи, тимчасово вилучати речі, які мають значення для кримінального провадження. Якщо цих речей немає в ухвалі суду – правоохоронці зобов’язані упродовж 48 годин подати клопотання про арешт такого майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.
  11. Правоохоронці зобов’язані фіксувати процес обшуку за допомогою аудіо- та відеозапису.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Юрист Рівне: у вас обшук, що робити?

Чи можуть поліцейські провести обшук, якщо нікого немає вдома?

Так, тоді вони мають залишити копію ухвали і копію протоколу обшуку на видному місці. За такої умови правоохоронці зобов’язані забезпечити схоронність майна та неможливість доступу до нього сторонніх осіб (наприклад, опечатати та залишити дільничного біля приміщення до приходу власника).

Чи може громадянин не віддавати особисті речі (комп’ютер, телефон, планшет) під час обшуку?

Ні. Правоохоронці можуть вилучити речі, навіть якщо вони не вказані в ухвалі, у випадках, коли а) вони потрібні для експертиз;и б) вони були викрадені; в) є засобами вчинення злочину; г) власник відмовляється сказати правоохоронцям пароль/дати доступ. Однак діє правило, про яке ми говорили вище – упродовж 48 годин правоохоронці зобов’язані подати клопотання про арешт цих речей, в іншому випадку їх мають повернути власнику.

Якщо суд дасть згоду на арешт, власник завжди може подати апеляцію за допомогою адвоката. Крім того, навіть якщо техніку все ж арештують і відправлять на експертизу, громадянин може звертатись з клопотаннями про повернення після експертизи.

Важливо! Якщо ваші речі вилучають, необхідно прослідкувати, щоб упротоколі обшуку були зафіксовані їхні ідентифікаційні ознаки (наприклад, серійні номери техніки). Це потрібно, щоб у майбутньому ваш комп’ютер і телефон можна було ідентифікувати серед інших доказів.

У РАЗІ ПОТРЕБИ У ДОПОМОЗІ, ЗВЕРТАЙТЕСЬ:

Адвокат Дупак Валентин Германович
м. Рівне, вул. Гагаріна, 39, офіс 25
Тел.: 068-647-10-77, 073-647-10-77

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Захист клієнта при обшуку / юрист Дупак Валентин Германович