НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Що робити, якщо вас затопили сусіди

Адвокат Валентин Дупак
ДУПАК ВАЛЕНТИН ГЕРМАНОВИЧ ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ, ЮРИСТ ОНЛАЙН, юрист рівне, адвокат рівне, безкоштовна юридична консультація, юрист Рівне, юрист Ровно, Дупак Валентин, Дупак Валентин, Германович, юридична консультація, адвокат, юрист, сімейне право, аліменти, КУпАП, кримінальне право, трудове право, господарського, цивільного, кримінального, корпоративного, та адміністративного права, розлучення, суд, консультації, юрист сарни, юрист костопіль, автоюрист, автоадвокат, сімейний адвокат, Народний Рух, Народний Рух України, рівне, Рівне, Ровно

Доволі неприємна ситуація: мокрі плями на улюбленому дивані, патьоки по нещодавно поклеєним шпалерам, ще й паркет набряк! Передбачити що тебе затоплять сусіди, нажаль, не можливо. І що робити, як захистити свої права?

Перш за все необхідно офіційно зафіксувати факт самого затоплення “по свіжих слідах” та оцінити приблизну вартість завданих збитків.

Це можна зробити, звернувшись до відповідної житлово-експлуатаційної організації (далі: ЖЕО), котра обслуговує будинок, в якому знаходиться Ваша квартира. ЖЕО зобов’язана відправити до вас працівника (або кілька), аби скласти акт затоплення. В такому акті зазвичай вказується дата події, описуються характерні пошкодження, завдані залиттям квартири, перераховуються пошкоджені предмети і орієнтовна вартість завданої залиттям шкоди.

Залиття квартири, стягнення збитків: Існує два традиційних способи вирішення питання відшкодування шкоди, завданої затопленням квартири, – добровільний і судовий. У добровільному порядку сторони вирішують яка сума компенсації задовольнить обох і відмовляються від будь-яких претензій один до одного.

У випадку якщо сторони не можуть дійти згоди, постає питання звернення до суду і стягнення суми завданого збитку примусово.

Якщо сума вказана в Акті влаштовує Вас, ставити питання про стягнення коштів у судовому порядку можна відштовхуючись саме від неї.

Але як правило, вартість шкоди при оцінці працівником ЖЕО може бути неточною, адже ним не провадиться експертної оцінки при підрахунках.

У цьому випадку варто провести будівельно-технічну (оціночно-будівельну) експертизу на встановлення розміру матеріального збитку завданого власнику квартири.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Договір довічного утримання. Пояснення

Основне питання, яке має ставитися перед експертом:

  • Яка вартість матеріального збитку, завданого залитям власнику квартири № ___ у будинку № ____ по вул. ________ у м. _______?

Сума, яка буде отримана за результатами експертизи може бути використана Вами при зверненні до суду, тобто Ви можете просити стягнути суму завданої шкоди (враховано буде суму, необхідну для приведення пошкодженого майна у стан, в якому воно перебувало на момент залиття). Зазначене випливає з того, що, згідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Якщо частково або повністю ремонтні роботи після затоплення Вами уже проведені, зберігайте чеки та квитанції, отримані при придбанні будівельних та інших ремонтних матеріалів, – всі вони також будуть доказами в суді в обґрунтування розміру понесеної Вами шкоди.

Причини залиття: Окрім визначення вартості спричиненого збитку, експертиза може допомогти встановити та зафіксувати причини залиття (у т.ч. імовірні). Для цього необхідно зазначити додаткове питання до основного дослідженя:

  • Що могло бути причиною залиття квартири?

Зіпсовані меблі та техніка: Якщо залиття було настільки великим, що пошкоджені меблі та техніка не зволікайте із проведенням Товарознавчої експертизи, яка зможе надати обгрунтований розрахунок збитків у цьому напрямку.

Моральна шкода: Окрім матеріальної шкоди Ви маєте право на заявлення до суду вимоги компенсації спричиненої Вам моральної шкоди, аргументуючи тим, що зазнали душевних страждань у зв’язку з протиправною поведінкою щодо Вас винуватця затоплення (тобто не бажає добровільно відшкодувати шкоду, ігнорує Ваші правомірні вимоги про таке відшкодування), а також душевних страждань у зв’язку із знищенням чи пошкодженням Вашого майна, що, можливо, призвели до погіршення стану Вашого здоров’я або членів сім’ї.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Відповідальність батьків за дітей

Сума компенсації моральної шкоди не регламентована законодавчо, проте якщо Ви вважаете що психіка постраждала, радимо провести Психологічну експертизу на підтвердження розміру моральної шкоди.

Отже, якщо Ви не можете дійти згоди щодо суми компенсації, або мусите доказувати протиправність дій в суді радимо скористатися послугами судових експертів для належного обгрунтування Вашої позиції.

На дослідження слід підготувати наступні документи:

Будівельно-технічна (оціночно-будівельна) експертиза:

  1. Акт з ЖЕО.
  2. Технічний паспорт на квартиру.
  3. Правоустановчі документи на квартиру (свідоцтво про право власності, договір оренди, договір купівлі-продажу та інші документи, що підтверджують ваш зв’зок із квартирою).
  4. Заява замовника.

Товарознавча експертиза:

  1. Акт з ЖЕО.
  2. Перелік пошкодженого майна (бажано мати паспорт та чек на товар)
  3. Висновок сервісного центру про пошкодження товару водою (у разі наявності пошкодженої електроніки або побутової техніки)
  4. Заява замовника

Психологічна експертиза:

  1. Акт з ЖЕО.
  2. Висновок Будівельно-технічного (оціночно-будівельного) дослідження із зазначенням суми завданого матеріального збитку. (у разі наявності)
  3. Висновок Товарознавчого дослідження із зазначенням суми матеріального збитку. (у разі наявності)
  4. Медичні висновки про погіршення стану здоров’я або наявність хронічних хвороб. (у разі наявності)
  5. Інші документи, які на Вашу думку мають відношення до цієї ситуації.
  6. Заява замовника.

Для замовлення експертизи Ми радимо зв`язатись з нами або направити запит із описом Вашої ситуації на електрону пошту. Наші фахівці допоможуть визначитись із видом експертизи та скласти перелік питань, які необхідно поставити на дослідження саме у Вашому випадку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Юрист Рівне: подарунки працівникам до свят, а що з ПДВ?

Якщо ж судове провадження по справі вже розпочато, можливе проведення судової експертизи. Для цього необхідно заявити клопотання до суду з проханням призначити відповідну судову експертизу.