НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Оскарження факту батьківства

Адвокат Валентин Дупак

Традиційно склалося, що походження новонародженої дитини визначається від чоловіка і дружини, які перебувають у шлюбі між собою. Ця позиція закріплена на законодавчому рівні і прописана в Сімейному кодексі України. Така «традиція» відповідає дійсності, адже, в першу чергу, сім’ї створюються з метою продовження роду.

Незважаючи на це, шлюби не будуються на сліпому довірі подружжя один одному. Бувають життєві ситуації, які дають привід сумніватися в своєму партнері. Люди сповнені сумнівів, і далеко не завжди обґрунтованих. Приводом для сумніву може стати будь-яка дрібниця, починаючи він незрозумілого телефонного дзвінка, або повідомлення і закінчуючи зовнішністю новонародженої дитини, який з кожним днем, місяцем, роком, стає все менш схожий на батька дитини, записаного в свідоцтві про народження.

Найпоширенішою проблемою в даному випадку є сумніви чоловіка в тому, що саме він біологічний батько дитини. Цей конкретний випадок ми і розглянемо в даній статті.

Порядок оскарження батьківства

Отже, що конкретно робити в разі необхідності підтвердити і переконається в тому, що Ви батько дитини? До яких процедур вдатися? Як оспорити батьківство в судовому порядку? Протягом якого терміну можна оспорити батьківство? Який порядок оскарження батьківства? У цій статті я постараюся дати Вам максимально розгорнуту відповідь на ці питання.

Для початку рекомендую Вам визначиться з тим, чи збираєтеся Ви присвячувати в Ваші сумніви дружину, або ж зробите все без її відома. У разі, якщо Ви вирішили поділиться з нею своїми сумнівами, і вона поставилася до цього з величезним розумінням, тоді вам спільно можна звернеться в спеціалізований медичний заклад, який займається проведенням генетичних експертиз і після відбору у Вас і у дитини певної кількості зразків для дослідження, буде проведена експертиза і надано висновок.

Далі, якщо висновок не відповідає Вашим очікуванням, і Ви не бажаєте де-юре залишатися батьком для «чужого» дитини, то необхідно встановити реального біологічного батька, і, якщо той не проти, звернеться до органів реєстрації актів цивільного стану з певними заявами, для зміни в актовому записі про народження дитини інформації про біологічного батька.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Порушення права спілкування діда та баби з внуками, правові наслідки

Якщо ж Ви не маєте надії на розуміння дружини і не збираєтеся присвячувати її в процес, то Вам самостійно необхідно звернеться до незалежного фахівця, який спеціалізується на проведенні генетичних експертиз, і отримати консультацію щодо того, які види зразків йому необхідні для проведення дослідження (слина, волосся і т.д.). Зразки Вам доведеться зібрати самостійно.

Ступінь незалежності фахівця, я впевнений, Ви зможете визначити самостійно. Це може бути, як приватна спеціалізована медична установа, так і державне. Їх висновки мають однакову силу, проте є одна проблема – приватна установа може надати Вам висновок набагато швидше, ніж державне, але якщо Ви далі з цим документом збираєтеся йти в суд, то необхідно звертатися до державної. Це пов’язано з тим, що в судах, як доказ, приймається виключно висновок експертизи, проведеної державною спеціалізованою установою. А тому, в зв’язку з економією часу судового процесу, рекомендую звертатися в державну установу. До того ж, новими змінами до Цивільного процесуального кодексу (далі – ЦПК) України від 15.12.2017 року передбачено проведення експертизи на замовлення будь-якої фізичної особи.

Таким чином, проведення експертизи в державній установі може прискорити процес розгляду справи про оскарження батьківства в суді. Але це не обов’язково станеться, так як інший учасник процесу – мати дитини, може також клопотання про проведення експертизи, і найімовірніше його задовольнять.

Важливо розуміти, що ця експертиза дуже точна, оскільки спорідненість встановлюється на 99,9999%, а тому сумнівів у її результатах бути не може. Також, практично максимально виключається можливість впливати на експерта і результати експертизи.

Подача позовної заяви до суду

У підсумку, отримавши висновок експертизи необхідно звертатися до суду з позовною заявою про оскарження батьківства. Важливо правильно сформувати позовні вимоги і не забути заявити вимогу про внесення змін до актового запису дитини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Зобов’язальння щодо спільного випасання худоби включають і обов’язок по її збереженню на час випасу, із відповідальністю за спричинену шкоду / юрист Дупак Валентин Германович

Фактично, для подання позовної заяви про оспорювання батьківства, Вам достатньо лише одного єдиного доказу. Якщо ж Ви провели НЕ експертизу, а отримали висновок фахівця, то цього теж більш ніж достатньо. У суді Ви заявляєте клопотання про проведення експертизи, яке суд задовольнить. У своєму клопотанні Ви вказуєте установу, в якому хочете, щоб була проведена експертиза, і навіть можете вказати конкретного експерта, якщо Ви його знаєте або чули про нього. Також, в клопотання необхідно вказати список питань, на які Ви хочете отримати відповідь від експерта.

Клопотання про проведення експертизи може бути прикріплено як доповнення до позовної заяви про оспорювання батьківства, подано в суд разом з позовом.

Важливий момент, на який варто звернути Вашу увагу – це позовна давність. До позовних вимог щодо оскарження батьківства позовна давність не застосовується, тому Ви маєте право звернутися до суду і оскаржити батьківство в будь-який момент, з дня народження дитини (а точніше його реєстрації) і до досягнення дитиною 18 років. Також, порядок оскарження батьківства виключає можливість оскарження батьківства в разі смерті дитини.

До позовної заяви про оскарження батьківства, яке Ви подасте в суд також бажано докласти спільних документи, які допоможуть судді побачити картину в повному обсязі (копії паспортів, свідоцтв про шлюб і про народження дитини і т.д.)

І останнє на що варто звернути Вашу увагу – це порядок дій у разі якщо мама не буде є на експертизу і відповідно не призведе дитини.

В такому випадку, справа повертається до суду без виведення в зв’язку з неможливістю провести експертизу і відповісти на поставлені запитання. Наслідки ухилення описані в статті 109 ЦПК України. Там зазначено, що суд може визнати факт, для встановлення якого зверталися до експерта. У нашому конкретному випадку з оскарження батьківства це реально тому, що перш ніж звертатися до суду з позовом про оскарження батьківства, була проведена експертиза і отримано висновок експерта або спеціаліста, який Ви доклали до позову.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Юрист Рівне: відкладання першого засідання суду за відсутності однієї із сторін

Таким чином, у Вас є доказ на користь Вашого позову, а у Ваших опонентів їх немає, а тому вони або повинні будуть з’явиться на експертизу, або ж провести своє дослідження. У разі, якщо вони також проведуть своє дослідження, або ж отримають висновок експерта або спеціаліста з протилежними результатами, і в правдивості якого Ви сумніваєтеся, можна або повторно звернеться до суду з клопотанням про проведення експертизи, або ж, у разі якщо і Ви і Ваші опоненти долучили до матеріалів справи висновки саме експертизи, можна просити суд про комплексну експертизу. На яку Ваші опоненти вже напевно з’являться.

Після отримання рішення набрав законної сили, яке підтвердить той факт, що Ви не є батьком дитини, а при активному опорі матері дитини це буде не раніше перегляду рішення першої інстанції в суді апеляційної інстанції, Вам необхідно буде звернутися в органи реєстрації актів цивільного стану, пред’явити їм рішення для виконання.

Мені неодноразово доводилося вести такі процеси, а тому моя участь в ньому допоможе Вам не тільки прискорити процедуру оспорювання батьківства, але також позбавить від необхідності особистої участі в процесі, що заощадить Вам час і сили. До того ж, мій досвід ведення такої категорії справ дасть Вам можливість бути впевненим в правильному і вірному визначенні стратегії дій, якісній підготовці процесуальних документів і розумінні того, що Ви отримуєте дійсно професійну допомогу кваліфікованого адвоката по сімейних справах.