НОВЕЛИ ЗАКОНОДАВСТВА

Перепланування квартири, чи потрібен дозвіл

Адвокат Валентин Дупак
ДУПАК ВАЛЕНТИН ГЕРМАНОВИЧ ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ, ЮРИСТ ОНЛАЙН, юрист рівне, адвокат рівне, безкоштовна юридична консультація, юрист Рівне, юрист Ровно, Дупак Валентин, Дупак Валентин, Германович, юридична консультація, адвокат, юрист, сімейне право, аліменти, КУпАП, кримінальне право, трудове право, господарського, цивільного, кримінального, корпоративного, та адміністративного права, розлучення, суд, консультації, юрист сарни, юрист костопіль, автоюрист, автоадвокат, сімейний адвокат, Народний Рух, Народний Рух України, рівне, Рівне, Ровно

Під час перепланування квартири необхідно пам’ятати про законність та зважати на встановлені норми. Адже господар самовільно перепланованої квартири фактично втрачає право власності на об’єкт. Так, для того, щоб продати переплановану квартиру необхідно легалізувати зміни.

Проте з 2016 року постановою Кабміну№1024 “Про внесення змін до Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків” норми щодо отримання дозволів на перепланування були значно спрощені.

Головною забороною у переплануванні є несучі стіни. Якщо переплануванням займається нефахівець, варто одразу розібратися, яка стіна є несучою. Для цього в першу чергу потрібно зняти штукатурку і перевірити. Наприклад, бетонна стіна у цегляному будинку і буде несучою.

Крім того, до перепланування, яке все ще потрібно “узаконювати” відноситься об’єднання квартир (на одному чи різних поверхах), облаштування дверей у несучих стінах та здійснення  робіт, які  пов’язані з порушенням капітальних конструкцій.

Випадки перепланування дозволені законодавством:

  • об’єднання санітарних приміщень в єдиний вузол та їх площу за рахунок коридору;
  • об’єднання приміщень за допомогою прорізів в перегородках і стінах;
  • облаштовувати вихід на балкон на місці шафи, антресолі, комори і підвіконня.
  • збільшення житлової площі за рахунок зменшення  нежитлових приміщень;

Випадки перепланування заборонені законодавством:

  • розширення площі ванної та туалету за рахунок житлових приміщень;
  • розбирання зовнішні стіни для об’єднання кімнат з лоджіями та балконами;
  • перенесення  на балкон чи лоджію прилади опалювальних систем;
  • проведення навіть часткового демонтажу міжповерхових перекриттів, систем
  • видалення звукоізоляції підлоги;
  • вентиляційних каналів і коробів;
  • проривання льохів;
  • спорудження прибудови до квартир на перших поверхах багатоповерхівок.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Строк пред’явлення банком вимог до поручителя про повернення боргу, погашення якого згідно з умовами договору визначене періодичними платежами, повинен обчислюватися з часу настання строку погашення чергового платежу / юрист Дупак Валентин Германович

У разі, якщо самовільне перепланування або переобладнання призводить до погіршення технічного стану всього будинку і порушуються права інших споживачів, ці роботи виконуються виконавцем послуг, а питання відшкодування вартості цих робіт власником, орендарем житлового будинку, житлового або нежитлового приміщення в житловому будинку вирішується в судовому порядку.

Для того, щоб легалізувати серйозне перепланування, необхідно звернутися до інженера БТІ і оформити у нього замовлення на виготовлення технічної документації. Документація розробляється на житло згідно з технічними умовами (ТУ), які є невід’ємною частиною майбутнього проекту, без яких узаконити перепланування квартири не вийде.

Готовий проект подається в Дозвільний центр за місцем проживання разом із заповненою декларацією на отримання дозволу із  перепланування нерухомості, копіями документів на право власності, завіреними нотаріально, паспортом і ІПН.

Також обов’язково потрібно подати технічний паспорт з терміном не менш як 1 рік до подачі декларації.

Після прийняття об’єкту буде складено спеціальний акт та запис в журналі прийому квартири в експлуатацію. Далі отримується технічний паспорт на перебудоване житло, який виготовляє БТІ.

Термін узаконення перепланування становить від 20 до 40 календарних днів.

У випадку складного самовільного перепланування, що призвело до руйнування будинку або порушення його цілісності, передбачається кримінальна відповідальність згідно із ст. 275 КК України. Ця стаття передбачає штраф у сумі 50 неоподаткованих мінімумів, виправні роботи до двох років або обмеження волі до 3 років, а у випадку повторного скоєння правопорушення – до 8 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ!:  Юрист Рівне: стягнення аліментів із батька-іноземця